duminică, 11 ianuarie 2015

E asa de simplu
Cand esti langa mine
Parca TIMPU'
Si-a uitat de sine.
O ramura rupta din alunis
Binecuvanteaza cerul din vaza
Ochii tai privesc pe furis
Am aflat si noi in clipa o oaza.
Maine incepe ACUM
Cu versuri ajunse scrum
Cu toti care vor sa rupa
Din tine macar o ramurea.
Lumea iar e ceata sb lupa
O privesti asa si nu stii ce vrea
Sau te prefaci din orgoliu
Si vrei fiecare inima in insectar
Dorintele tale in arcuri de fotoliu
Cu setea unei tinereti neamplinite
Va fi fost iubire sau joaca iar
Ce cauta un om cal intre magari?
De ce stelele se-nsira pe sireturi
Si mucul de tigara nu -ti vine sa-l scuturi?
Sa fie in lume un om anume
Inscris din vesnicie in zodia mea de nebunie
Sa lase in suflet atatea urme
Timpurile, fugile mele, visele sa le scrume?
Prin el voi fi din nou lumina
Din lumina ce m-a nascut in loc uitat?
Pentru ce el mie mi se inclina
De ce jocul meu amar l-a inspirat?

El si-a luat pe umeri a noastra vina
Si mi-a numarat in palma muguri de malin
Credea ca sunt buni pentru timpii ce vin.
In toate daca e un Dumnezeu
De ce sa nu cred ca mai ne nastem odata
Cand redescopar in ochii lui surasul de fata
Cand in nuferi cerul se clatina iar
Cand si clipele ratate n-au fost in zadar
Iubire sa mai fie in lume oare?
Asa pare sa sopteasca o tainica boare
Ce trece prin sufletele noastre triste
Luminate acum de limpeziri de ametiste

Incepe sa fie bine, vulcanul a tacut.
Vremea se-ntinde padure peste varfu-i mut
Venim spreo noua cununa a diminetii
Vom afla poate taina vesnica a tineretii
Si plinul din sarutul dorit
Afla-vom ca am iesit din mit.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu